آموزش حسابداری

ترازنامه چیست؟

در خصوص اقلام ترازنامه شرکت تولیدی باید دارایی ها و بدهی های خود را به دو دسته جاری و غیر جاری طبقه بندی نمایند. به این نوع ترازنامه، طبقه بندی اقلام ترازنامه نیز می گویند. در ترازنامه های طبقه بندی نشده دارایی ها و بدهی ها بدون تفکیک به جاری و غیر جاری منعکس می شود. لذا بدهی های جاری و غیر جاری در ترازنامه برای شرکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در بعضی از کشور ها از جمله ایران ترتیب اقلام ترازنامه به این صورت است که ابتدا دارایی هایی منعکس می شود که نقدی هستند یا در اسرع وقت قابل تبدیل به نقد می باشند. اقلام ترازنامه حسابداری نیز شامل دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام می شود. اقلام بدهی در ترازنامه زمانی به عنوان بدهی جاری طبقه بندی می شود که انتظار رود طی چرخه ی عملیاتی معمول واحد تجاری، تصفیه شود. بدهی های بلند مدت در ترازنامهنیز از این قائده مستثنی نیست.

بیلان مالی چیست

واژه بیلان یا ترازنامه در واقع گزارشی است که در پایان دوره مالی شرکت ها تهیه شده و نتیجه فعالیت های اقتصادی شخصیت مورد نظر را در قالبی استاندارد و قابل فهم به نهاد مربوطه ارائه می دهد. همچنین بیلان مالی با معادله « دارایی = بدهی + سرمایه» نیز تعریف می شود. سایردارایی ها در ترازنامه شامل دارایی های جاری در ترازنامه (نقدینگی، سهام و کلیه اوراق بهادار، موجودی کالا و حساب های پرداخت شده) و دارایی غیر جاری در ترازنامه (دارایی های ثابت، مبالغ سرمایه گذاری شده و دارایی های نامشهود) می باشد.

ترازنامه حسابداری

ماهیت ترازنامه کامل حسابداری صورت حسابی است که هر مالک اقتصادی در تاریخی معین ارائه می کند به منظورآنکه توسط آن به بدهی ها، دارایی ها و سرمایه های وی رسیدی شود. فرمول ترازنامه حسابداری، دارایی برابر است با جمع بدهی و سرمایه، است. جدول ترازنامه حسابداری در ادامه قابل مشاهده است. معمولا ترازنامه حسابداری در اکسل نوشته می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید عکس ترازنامه حسابداری هم مشاهده کنید. پس از آنکه با نحوه تنظیم ترازنامه آشنا شدید، وارد مرحله  تجزیه و تحلیل صورت های مالی می شوید. ما در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما نمونه ترازنامه ساده نیز قرار می دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *